Arménsko - Gruzínsko - Azerbajdžan

Arménsko - Gruzínsko - Azerbajdžan - Gruzínsko

Arménsko - Gruzínsko - Azerbajdžan

Arménsko - Gruzínsko - Azerbajdžan
Doprava:
letecky
Letisko:
Praha
Odjazd:
-
Strava:
Raňajky

Popis zájezdu

Program zájazdu:

1. deň ODLET Z PRAHY (VIEDNE)

Odlet z Prahy (Viedne) do Jerevanu v popoludňajších hodinách.

2. deň JEREVAN - GARNI

Prílet do Jerevanu v skorých ranných hodinách, po prílete transfer do hotela, ubytovanie. Raňajky. Po raňajkách prehliadka mesta, navštívite katedrálu v Echmiadzine, ktorá je centrom arménskej cirkvi, jedná sa o najstarší kresťanský chrám v Arménsku. Katedrála Mayr Tachar bola postavená v rokoch 301 - 303, po mnohých prestavbách nadobudla súčasný vzhľad v 19. storočí. Nasleduje návšteva zrúcanín katedrály Zvarnots (7. storočie), ktorá bola zničená katastrofálnym zemetrasením. Po návrate do Jerevanu prehliadka Matenadaranu, depozitára stredovekých iluminovaných rukopisov. Popoludní pokračujeme do Garni, kde navštívime citadelu s antickým chrámom, torzom kráľovskej rezidencie a kúpeľov. Ďalej pôjdeme k čiastočne jaskynnému kláštoru Geghard (13. storočie). Návrat do Jerevanu, uvítacia večera v miestnej reštaurácii s tradičnou kuchyňou a živou hudbou.

3. deň JEREVAN - ARENI - DILIJAN

Raňajky, prehliadka kláštora Khor Virap, ktorý sa nachádza v Araratskom údolí. Je spojený so svätým Gregorom, ktorý tu bol 12 rokov väznený. Pokračujeme v ceste do kláštora Noravank, ktorý fungoval ako veľké náboženské a kultúrne centrum v 12. storočí. Po ceste návšteva Areni, kde v miestnom vinárstve ochutnáme víno vyrobené z miestnej rovnomennej odrody hrozna. Kláštor je umiestnený v neprístupnej krajine a cesta vedie úžasnou prírodou. Nasleduje návšteva karavanseraju v Selimskom priesmyku. Príchod k jazeru Sevan, na ktorého brehoch navštívime pole khačkarov v dedine Noratus a kláštor Sevanavank. Prejazd do Dilijanu, ubytovanie, nocľah.

4. deň DILIJAN - TBILISI

Raňajky, prehliadka kláštorov Sanahin a Haghpat, ktoré sú uvedené na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Architektonické komplexy Sanahin a Haghpat patria medzi vynikajúce diela stredovekej arménskej architektúry a boli dôležitými literárnymi a vzdelávacími centrami. Pokračujeme k hranici do Gruzínska. Transfer do Tbilisi, ubytovanie, nocľah.

5. deň TBILISI - GORI – KUTAISI

Raňajky, odchod z Tbilisi do mesta Gori, kde sa narodil Stalin. Navštívime múzeum, ktoré mapuje jeho život. V areáli múzea sa nachádza tiež Stalinov rodný dom a jeho osobný obytný vagón. Blízko mesta navštívime unikátne jaskynné mesto Uplis-Tsikhe, ktorého výstavba začala už v 1. tisícročí pred naším letopočtom. Celé mesto je komplex kamenných ulíc, domov, kostolov, tunelov, vodných nádrží, trhov, nachádza sa tu aj najstaršie uchované divadlo v Gruzínsku. Pokračujeme do Kutaisi, kde navštívime chrám Bagrati, ktorý bol postavený v 11. storočí za panovania kráľa Bagrata III., ubytovanie, nocľah.

6. deň KUTAISI – GUDAURI

Raňajky, v dopoludňajších hodinách uvidíme kláštor Gelati, ktorý bol založený kráľom Dávidom Aghmashenebelom v roku 1106. Komplex sa skladá z dvoch kostolov, katedrály a obranného valu. Návšteva jaskyne Promethe. Cesta do Gudauri, ubytovanie, nocľah.

7. deň JVARI - KAZBEGI

Raňajky, odchod cez priesmyk Jvari (Kríž, 2379 n. m.), čo je najvyšší bod so skvelým výhľadom na mohutné pohorie Mkinvari. Príchod do mestečka Stepan Tsminda (predtým Kazbegi). Ďalej pokračujeme terénnymi autami ku kostolu Tsminda Sameba. Jedná sa o klenot v horách Kavkazu. Za dobrého počasia výhľad na majestátny masív Kazbegi (5033) alebo Shani (4451). Popoludní sa pozrieme do kaňonu Darialy, kadiaľ preteká riečka Terka (rusky Terek) do Ruska. Možnosť prechádzky k vodopádom Gweleti. Návrat do Gudauri, ubytovanie, nocľah.

8. ANNANURI - TBILISI

Pokračujeme do Ananuri, kde uvidíme pevnosť zo 16. storočia, postavenú rodom vojvodov z Aragvi. Potom pôjdeme do bývalého hlavného mesta Mcchety, ktoré je považované za jedno z najdôležitejších náboženských miest a tiež umiestnené na zozname pamiatok UNESCO. Navštívime niekoľko jeho historických pamiatok vrátane katedrály Svetitskhoveli, kláštora Samtavro. Potom prejdeme ku krásnemu kostolu Jvari, vysoko nad sútokom riek Kury a Aragvi, s výhľadom na mesto. Príchod do Tbilisi, ubytovanie a nocľah.

9. deň TBILISI

Raňajky, prehliadka hlavného mesta Gruzínska s viac ako 1500 ročnou tradíciou. Prehliadku začneme návštevou katedrály Tsminda Sameba, ďalej uvidíme kostol Metekhi na brehu rieky Mtkvari, etnografické múzeum. Popoludní vyjdeme k pevnosti Narikala, odkiaľ sa pešo vydáme do historického centra mesta. Pozrieme sa do kúpeľnej štvrti, navštívime katedrálu Sioni, zasvätenú Panne Márii. Nocľah v Tbilisi.

10. deň KAKHETIE - SIGNAGI

Raňajky, cestou z Tbilisi sa vydáme do Kakhetie, ktorá sa preslávila pestovaním hrozna. Pred príchodom sa zastavíme pri Gremi, čo je citadela a bývalé hlavné mesto Kakhetie zo 16. storočia, potom budeme pokračovať ku katedrále Alaverdi. Navštívime zámok Tsinandali, ktorý sa môže pochváliť krásnym anglickým parkom plným ruží a exotických rastlín. Neskorý obed v lokálnej domácnosti s tradičnou gruzínskou kuchyňou a vínom, príchod do Signagi, ubytovanie, nocľah.

11. deň SIGNAGI - QEBELE

Raňajky, dopoludnia navštívime miestny kláštor Bodbe, založený pri hrobe svätej Nino. Ďalej krátka prehliadka kráľovského mesta Signagi, krásny príklad mestskej architektúry z 18. storočia, centrum bolo postavené kráľom Heracliusom II. Pokračovanie do Sheki, cez hraničný prechod Lagodheki. Po príchode do Sheki prehliadka mesta, pri ktorej okrem iného uvidíme Chánov palác. Odchod do Qebele, ubytovanie, nocľah.

12. deň QEBELE - BAKU

Raňajky, odchod do Baku. Cestou do Baku budeme mať možnosť na relatívne krátkej vzdialenosti pozorovať celý rad rôznych klimatických pásiem. Pri meste Shamakhy, ktoré slúžilo ako hlavné mesto a obchodné centrum Šírvánského chanátu, sa pozrieme na hrobky posledných chánov Shamachy. Navštívime mauzóleum súfíského svätca Diri Baby, zastavíme sa tiež pri bahenných sopkách. Pred príchodom do Baku sa ešte pozrieme do Gobustanu, kde bolo nájdených viac ako 6000 petroglifov z doby kamennej. Po príjazde do Baku ubytovanie a nocľah.

13. deň BAKU

Raňajky, prehliadka hlavného mesta Azerbajdžanu, ktoré je tiež nazývané Parížom Kaukazu. Baku je známe skôr ako jedno z najväčších ropných miest na svete, napriek tomu sa jedná o skutočne fascinujúce miesto. Prehliadku začneme návštevou Aleje mučeníkov, odkiaľ je celé jadro mesta ako na dlani. Stredoveké Baku bolo tiež zaradené medzi pamiatky UNESCO. Navštívime symbol Baku - Vežu Panien, prejdeme sa starým mestom, navštívime chánov palác a uvidíme aj výstavbu z doby prvého ropného boomu, navštívime aj múzeum kobercov. Popoludní navštívime zaujímavé miesta v okolí Baku, najskôr ohňový chrám Atesgash. Návrat do Baku, transfer na letisko.

14. deň ODLET DO PRAHY (VIEDNE)

CENA ZÁJAZDU ZAHŔŇA:

leteckú dopravu Praha - Jerevan, Baku – Praha (možnosť odletu z Viedne na vyžiadanie, možný príplatok) česky hovoriaceho sprievodcu počas programu (pri minimálnom počte 14 osôb) 12x ubytovanie v hoteloch kategórie 3*- 4 * 12x raňajky, 1x večeru transfery klimatizovaným autobusom vstupy do pamiatok asistenciu partnerskej CK

CENA ZÁJAZDU NEZAHŔŇA:

fakultatívne výlety letiskové taxy 349,- EUR vízum do Azerbajdžanu bakšišné cestovné poistenie ECP 3,30 EUR/osoba/deň

Ceny zájazdov sú kalkulované s cenami leteniek v optimálnej knihovacej triede. Príplatky za nadštandardné ubytovanie spracujeme na vyžiadanie. V prípade drahších leteniek bude táto cena zohľadnená v aktuálnej cenovej ponuke.

Žiadne recenzie pre tento hotel.

GPS súradnice nie sú dostupné.

Žádné termíny nejsou aktuálně dostupné