Gruzínsko & Arménsko - jedinečná kaukazská cesta časom

Gruzínsko & Arménsko - jedinečná kaukazská cesta časom, Gruzínsko, 14.9.2018, Polpenzia

Gruzínsko & Arménsko - jedinečná kaukazská cesta časom

Gruzínsko & Arménsko - jedinečná kaukazská cesta časom
Termín:
14.9.2018 – 25.9.2018
Zmeniť termín
Dĺžka:12 dní / nocí
Doprava:letecky (Bratislava)
Strava:Polpenzia
Číslo termínu:59804805
1 938 € od 1 826,16 € Konečná cena

TENTO TERMÍN JE UŽ VYPREDANÝ.

Ďalší termín vyberte tu


Popis

Dokonalá cesta perlami kaukazskej oblasti, pri ktorej sa vrátime v čase a nahliadneme do histórie cirkví v Arménsku a v Gruzínsku. Očarí vás nedotknutá príroda pod horou Kazbegi, kde sa dostaneme terénnymi autami, odkiaľ sa nám naskytnú nádherné výhľady. Ďalším skvostom bude určite „Perla Čierneho mora“ Batumi. Nazrieme do množstva unikátnych kláštorov pod patronátom UNESCO, ale aj  významných historických pevností. Dych berúce budú aj výhľady na tyrkysové jazero Sevan a bájnu horu Aratrat. V dedinke Areni ochutnáme vynikajúce miestne vína a porovnáme si metropoly Jerevan a Tbilisi. 

Ubytovanie

3* hotely.

Stravovanie

Polpenzia.

Doprava

Letecká z Budapešti.

Cena zahŕňa

Leteckú dopravu z Budapešti. Transfer BA – letisko – BA. Miestne transfery.  10 x ubytovanie v 3* hoteli s polpenziou, vstupy do pamiatok podľa programu. Ochutnávku vín v dedine Areni. Sprievodca CK.

Cena nezahŕňa

Stravu a nápoje nezahrnuté v programe. Cestovné poistenie.

Povinné doplatky

Servisné poplatky 290 EUR. Prepitné pre vodičov a miestnych sprievodcov 30 EUR/osoba (vyberie sprievodca po prílete).

Ostatné doplatky

Príplatok za jednolôžkovú izbu 220 EUR. Fakultatívna Wine tour 60 EUR (platba na mieste).

1. deň

Večerný odlet z Budapešti do Gruzínska - mesto Kutaisi.

2. deň

Prílet v ranných hodinách do Kutaisi, raňajky a čaká nás návšteva mesta Gori, kde sa narodil Stalin. Aj keď sa môže zdať že názov mesta je z ruského „gory“, je to gruzínske slovo, ktoré v preklade znamená „vrch“. Uplistsikhe je prehistorické skalné a jaskynné mesto – jedna z  najstarších archeologicky doložených obytných lokalít v Gruzínsku. Prehliadneme si nádherný hradný komplex zo 17. st. Ananuri, ktorý patrí medzi najfotogenickejšie v krajine. Sídlo bolo využívané panovníkmi z regiónu Aragvi a bolo dejiskom mnohých bitiek. Ubytovanie a večera v horskom stredisku Gudauri.

3. deň

Pozdĺž rieky Tergi sa presunieme až do centra regiónu Kazbegi. Dedinka Stepanstsminda sa nachádza v blízkosti majestátneho vrchu Mt. Kazbegi (5047 m.n.m.) Z tohto bodu nás čaká cesta terénnym vozidlom k jedinečnému kostolu zo 14. st., Gergeti Trinity. Kostol sám o sebe je nádherný, no dych berúci je obzvlášť výhľad ktorý sa nám z tohto miesta naskytne. Budeme sa totižto nachádzať vo výške až 2170 m.n.m. Následne sa presunieme do hlavného mesta, Tbilisi. Prehliadka mesta, počas ktorej si prehliadneme krásny kostol Metekhi z 13. storočia a panoramatický výhľad na mesto si vychutnáme z pevnosti Narakila (podľa času).

4. deň

Voľný deň v Tbilisi alebo možnosť fakultatívne absolvovať Wine tour v regióne Kakheti. Tu sa snúbi zasnežené kaukazské pohorie s okolitými zelenými vinicami. Okrem miestnych pamiatok navštívime aj typickú gruzínsku vínnu pivnicu, kde sa dodnes víno dorába v tradičných ílových nádobách. Táto metóda spracovania je zapísaná v zozname UNESCO.

5. deň

Dnešný deň nás čaká presun do susedného Arménska. Našou prvou zastávkou bude krásny kresťanský kláštor Haghpat (UNESCO). Predstavuje vrchol religióznej architektúry, ktorej jedinečný štýl sa vyvinul zo zmesi prvkov byzantskej cirkevnej architektúry a tradičnej ľudovej architektúry kaukazskej oblasti. Kláštor bol založený za vlády kráľa Abbása III. Bagratouni (Milosrdného), v roku 976. Následne sa presunieme k známemu jazeru Sevan, ktoré pokrýva viac než 5% celkovej plochy krajiny a nachádza sa vo výške okolo 2000 m.n.m. Pri jazere si prehliadneme aj krásny kláštor Sevanavank, z roku 874. Jerevan.

6. deň

Jerevan je mesto s bohatou históriou. Počas prehliadky mesta si prezrieme Námestie Republiky, kde sa nachádza aj sídlo vlády, či ministerstvo zahraničných vecí. Prehliadneme si Národnú galériu umení, budovu opery, park Victory, prezidentský palác a múzeum venované obetiam genocídy. Po obede, nás čaká presun z mesta do oblasti rieky Azat. Navštívime krásny Helenistický chrám Garni a vrcholom programu bude pre mnohých unikátny skalný kláštorný komplex Geghard. Komplex ako taký bol postavený v 4. storočí, pričom hlavná kaplnka bola pristavaná v roku 1215 a od roku 2000 je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

7. deň

Do minulosti sa vrátime pri návšteve jedinečného kláštora Khor Virap. Kaplnka tohto kláštora bola postavená už v roku 642 a postupom času sa niekoľko krát celý komplex prerábal. Z tohto miesta sa nám naskytnú naozaj neopísateľne krásne výhľady na bájnu horu Ararat. Arménsko je známe aj výrobou kvalitných vín a vynechať degustáciu a návštevu miestnych viníc v dedinke Areni by bol doslova hriech. Uprostred nedotknutej prírody sa nachádza aj krásny kláštor z 13. st. Noravank. Jeho prehliadka bude našou poslednou zastávkou pred návratom do Jerevanu.

8. deň

Pred nami je cesta do mesta Echmiadzin. Cestou nás čaká zastávka pri jednom zo siedmych divov Arménska, kostol Sv. Hripsima (UNESCO). Na zozname svetového dedičstva UNESCO je aj katedrála Echtmiadzin, sídlo hlavy Arménskej cirkvi. Pri ceste naspäť sa zastavíme pri ruinách chrámu Zvartnots (UNESCO). Pokračujeme cez kláštor Hovhannavank až do druhého najväčšieho mesta krajiny, Gyumri. Podvečerná prehliadka mesta.

9. deň

Dnes smerujeme naspäť do Gruzínska. Navštívime unikátne jaskynné mesto z Fruzínskej zlatej doby, Vardzia. Komplex sa skladá z takmer troch tisíc jaskýň a je dlhý približne pol kilometra. Nachádzajú sa tu tiež nádherné fresky z 12. st. Ešte pred touto zastávkou si však spravíme krátku „foto“ zastávku pri jednej z najstarších pevností v krajine, Khertvisi. Akhalstikhe.

10. deň

V kúpeľnom meste Boroji, sa prejdeme miestnym parkom s prírodnými prameňmi. Následne naberieme smer Kutaisi. Po príchode nás čaká prehliadka katedrály Gelati a Bagrati. Obidva tieto historické skvosty sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

11. deň

Gruzínsko ponúka aj príjemný oddych pri Čiernom mori a najznámejším strediskom je mesto Batumi. Mesto je často nazývané ako „Perla Črierneho mora“. Prejdeme sa starým mestom, ktorého história siaha až do 8. storočia a súčasťou je krásna botanická záhrada. Symbolom modernej časti je asi 7 km dlhá promenáda. Nájdeme na nej množstvo obchodíkov, barov a reštaurácii. Námestie Piazza je považované za jedno z najkrajších v celej krajine. Batumi je asi jediné mesto, ktoré môže konkurovať Tbilisi v politickom a kultúrnom smere. Návrat do Kutaisi.

12. deň

Krátko po polnoci transfer na letisko a odlet do Budapešti.

Termin

8.6. - 19.6.2018

Miesto_a_cas_nastupu

Informácia pre cestujúcich, ktorí využijú transfer na letisko z Bratislavy:

Odchod transferového autobusu bude dňa 8. júna 2018 o 17:30 hod z parkoviska pred Istropolisom, Trnavské mýto. Účasť na spoločnom transfere prosím nahlásiť obratom v pobočke  alebo u predajcu.

Pre klientov, ktorí nevyužijú spoločný transfer:

Na letisko sa dostavte s dostatočným časovým predstihom (2 hod. pred odletom). So sprievodcom sa stretnete pri check-in pultoch spol. Wizzair, terminál 2B.

Sprievodca

Sprievodca počas celého okruhu: TATIANA BUKOVÁ

Doprava

Leteckú dopravu zabezpečuje spol. Wizzair:

z / do 

8.6.    W6 2247 BUD KUT  2355 0455 + 1

19.6.  W6 2248 KUT  BUD 0540 06:55       

Všetky uvedené časy sú miestne! Palubné vstupenky – boarding passy obdržíte pred odletom. V prípade meškania letov, presmerovania letov alebo podobných situácií, je za vzniknutú skutočnosť zodpovedná letecká spoločnosť. Klient je vtedy povinný sa riadiť pokynmi zamestnancov leteckej spoločnosti. Prípadnú reklamáciu je klient povinný riešiť si vo vlastnom mene priamo s leteckou spoločnosťou na základe predloženia všetkých dokladov.

Dolezite_upozornenie

Maximálna povolená hmotnosť cestovnej batožiny je 20 kg (maximálne 1 ks/osoba), príručnej maximálne 10 kg a rozmermi 55x40x23cm. Zdieľaná batožina nie je povolená. Pri batožine si treba dávať pozor na tekuté predmety a tekutiny, ktoré sa môžu v príručnej batožine prepravovať iba ak sú splnené podmienky: max 100 ml/1 ks, spolu max 1 l. Všetky tekuté predmety (napr. krémy, zubná pasta, parfum, toaletné vody, gély, spreje) musia byť zabalené v priehľadnom vrecku. Jedna osoba môže mať 1 plastové vrecko. Pri kontrole príručnej batožiny treba toto vrecko vytiahnuť. Výnimku v rámci prepravy tekutín tvoria: lieky, ktoré potrebuje cestujúci užiť počas letu (recept alebo potvrdenie ošetrujúceho lekára), špeciálna strava pre chorých cestujúcich (napr. v prípade špeciálnej diéty). Po prílete do Kutaisi prejdete pasovou kontrolou a následne si vyzdvihnite batožinu. Po vyzdvihnutí si ju skontrolujte. Prípadné poškodenie, resp. stratu nahláste ihneď pri okienku leteckej spoločnosti, ktorou ste leteli. Nezabudnite prosím, že ak by sa vyskytol akýkoľvek problém s batožinou (poškodenie, neskoré doručenie, strata), pre následné riešenie s leteckou spoločnosťou; resp. poisťovňou je nutné mať doklad (tzv. PIR Report) z letiska. Tento je nutné vybaviť ihneď po prílete, skôr, ako opustíte príletovú halu. Bez tohto dokladu nie je následné riešenie možné.

Bezpecnostne_pravidla_na_letiskach

Pravidlá, ktoré nadobudli platnosť v novembri roku 2006, platia pre všetkých cestujúcich, ktorých odletovou destináciou je letisko v zemi Európskej únie (vrátane Nórska a Islandu), bez ohľadu na cieľovú destináciu. Pri bezpečnostných kontrolách bude okrem zisťovania predmetov už skôr vylúčených z prepravy na palube lietadiel, tiež kontrola príručných batožín za účelom zistenia, či neobsahujú tekutiny. Majte na pamäti, že so sebou do kabíny lietadla smiete vziať iba malé množstvá tekutín a to ako v príručnej batožine, tak i pri sebe. Tekutiny musia byť v malom balení do max. objemu 100 mililitrov. Všetky balenia musia byť umiestnené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom igelitovom vrecúšku s maximálnym obsahom 1 liter na osobu.  Tekutinami sa rozumejú: voda a ďalšie nápoje, polievky, sirupy, krémy, pleťové mlieka a oleje, parfumy, spreje, gély, vrátane šampónov a sprchovacích gélov, nádoby pod tlakom vrátane peny na holenie a penových tužidiel, či ďalších penových prípravkov a deodorantov, pasty vrátane zubnej pasty, zmesy tuhých a tekutých materiálov (napr. džem) a všetky ďalšie materiály podobnej konzistencie. Na letiskovej bezpečnostnej kontrole musíte predložiť igelitové vrecúško obsahujúce fľaštičky s tekutinami, odložiť saká, kabáty, svetre, vytiahnuť laptop a ďalšie väčšie elektrické prístroje z kabínovej batožiny. Na letisku stále môžete zakúpiť po predložení palubnej vstupenky tekutiny (nápoje, parfumy) v obchodoch na letiskách EU, ktoré sú umiestnené za pasovou kontrolou. V prípade, že produkty obdržíte v zapečatenom sáčku, počkajte s otvorením do doby, kým budete odbavený pracovníkmi bezpečnostnej kontroly. Pre nákupy na letiskách neplatí množstevné obmedzenie. Pokiaľ pri ceste do cieľovej destinácie prestupujete na inom EU letisku, môžete zakúpiť tekutiny aj na letisku prestupu, v predajných miestach s obdobným režimom. Tekutiny môžete ďalej zakúpiť na palube lietadla.

Podmienky_vstupu_a_viza

Na vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas (platnosť minimálne 6 mesiacov po návrate na Slovensko), s minimálne 1 voľnou stránkou. Odporúčame Vám vziať si so sebou aj 1 fotografiu pasového formátu a 1 fotokópiu dvojstránky pasu s osobnými údajmi pre prípad straty alebo krádeže pasu. Pri vstupe aj pri výstupe sa vypisuje tzv. osobný formulár.

Ubytovanie_a_stravovanie

hotel GUDAURI HUT, Gudauri

hotel ASTORIA, Tbilisi

hotel SILACHI, Jerevan

hotel GYUMRI, Gyumri

hotel MESKHETI PALACE, Akhaltsikhe

hotel BAGRATI 1003, Kutaisi

 

Počas okruhu je zabezpečená polpenzia.

Program_zajazdu

1. DEŇ (8.6.)

Odchod z Bratislavy v neskorších popoludňajších hodinách na letisko v Budapešti, odlet do Gruzínska, do mesta Kutaisi.

 

2. DEŇ (9.6.)

Prílet v ranných hodinách, raňajky a začíname program. Čaká nás návšteva mesta Gori, kde sa narodil Stalin. Aj keď sa môže zdať že názov mesta je z ruského „gory“, je to gruzínske slovo ktoré v preklade znamená „vrch“. Uplistsikhe je prehistorické skalné a jaskynné mesto – jedna z  najstarších archeologicky doložených obytných lokalít v Gruzínsku. Prehliadneme si nádherný hradný komplex zo 17. st. Ananuri, ktorý patrí medzi najfotogenickejšie v krajine. Sídlo bolo využívané panovníkmi z regiónu Aragvi a bolo dejiskom mnohých bitiek. Ubytovanie a večera v horskom stredisku Gudauri.

 

3. DEŇ (10.6.)

Pozdĺž rieky Tergi sa presunieme až do centra regiónu Kazbegi. Dedinka Stepanstsminda sa nachádza v blízkosti majestátneho vrchu Mt. Kazbegi (5047 m.n.m.) Z tohto bodu nás čaká cesta terénnym vozidlom k jedinečnému kostolu zo 14. st., Gergeti Trinity. Kostol sám o sebe je nádherný, no dych berúci je obzvlášť výhľad ktorý sa nám z tohto miesta naskytne. Budeme sa totižto nachádzať vo výške až 2170 m.n.m. Následne sa presunieme do hlavného mesta, Tbilisi. Čaká nás prehliadka mesta, počas ktorej si prehliadneme krásny kostol Metekhi z 13. storočia a panoramatický výhľad na mesto si vychutnáme z pevnosti Narikala.

 

4. DEŇ (11.6.)

Voľný deň v Tbilisi alebo možnosť fakultatívne absolvovať Wine tour v regióne Kakheti. Tu sa snúbi zasnežené kaukazské pohorie s okolitými zelenými vinicami. Okrem miestnych pamiatok navštívime aj typickú gruzínsku vínnu pivnicu, kde sa dodnes víno dorába v tradičných ílových nádobách. Táto metóda spracovania je zapísaná v zozname UNESCO.

 

5. DEŇ (12.6.)

Dnešný deň nás čaká presun do susedného Arménska. Našou prvou zastávkou bude krásny kresťanský kláštor Haghpat (UNESCO). Predstavuje vrchol religióznej architektúry, ktorej jedinečný štýl sa vyvinul zo zmesi prvkov byzantskej cirkevnej architektúry a tradičnej ľudovej architektúry kaukazskej oblasti. Kláštor bol založený za vlády kráľa Abbása III. Bagratouni (Milosrdného), v roku 976. Následne sa presunieme k známemu jazeru Sevan, ktoré pokrýva viac než 5% celkovej plochy krajiny a nachádza sa vo výške okolo 2000 m.n.m. Pri jazere si prehliadneme aj krásny kláštor Sevanavank, z roku 874. Jerevan.

 

6. DEŇ (13.6.)

Jerevan je mesto s bohatou históriou. Počas prehliadky mesta si prezrieme Námestie Republiky, kde sa nachádza aj sídlo vlády, či ministerstvo zahraničných vecí. Prehliadneme si budovu opery, park Victory, prezidentský palác a pamätník venovaný obetiam genocídy. Po obede, nás čaká presun z mesta do oblasti rieky Azat. Navštívime krásny Helenistický chrám Garni a vrcholom programu bude pre mnohých unikátny skalný kláštorný komplex Geghard. Komplex ako taký bol postavený v 4. storočí, pričom hlavná kaplnka bola pristavaná v roku 1215 a od roku 2000 je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

 

7. DEŇ (14.6.)

Do minulosti sa vrátime pri návšteve jedinečného kláštora Khor Virap. Kaplnka tohto kláštora bola postavená už v roku 642 a postupom času sa niekoľko krát celý komplex prerábal. Z tohto miesta sa nám naskytnú naozaj neopísateľne krásne výhľady na bájnu horu Ararat. Arménsko je známe aj výrobou kvalitných vín a vynechať degustáciu a návštevu miestnych viníc v dedinke Areni by bol doslova hriech. Uprostred nedotknutej prírody sa nachádza aj krásny kláštor z 13. st. Noravank. Jeho prehliadka bude našou poslednou zastávkou pred návratom do Jerevanu.

 

8. DEŇ (15.6.)

Pred nami je cesta do mesta Echmiadzin. Cestou nás čaká zastávka pri jednom zo siedmych divov Arménska, kostol Sv. Hripsima (UNESCO). Na zozname svetového dedičstva UNESCO je aj katedrála Echtmiadzin, sídlo hlavy Arménskej cirkvi. Pri ceste naspäť sa zastavíme pri ruinách chrámu Zvartnots (UNESCO). Pokračujeme cez kláštor Hovhannavank až do druhého najväčšieho mesta krajiny, Gyumri. Podvečerná prehliadka mesta.

 

9. DEŇ (16.6.)

Dnes smerujeme naspäť do Gruzínska. Navštívime unikátne jaskynné mesto z Fruzínskej zlatej doby, Vardzia. Komplex sa skladá z takmer troch tisíc jaskýň a je dlhý približne pol kilometra. Nachádzajú sa tu tiež nádherné fresky z 12. st. Ešte pred touto zastávkou si však spravíme krátku „foto“ zastávku pri jednej z najstarších pevností v krajine, Khertvisi. Akhalstikhe.

 

10. DEŇ (17.6.)

V kúpeľnom meste Borjomi, sa prejdeme miestnym parkom s prírodnými prameňmi. Následne naberieme smer Kutaisi. Po príchode nás čaká prehliadka katedrály Gelati a Bagrati. Obidva tieto historické skvosty sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

 

11. DEŇ (18.6.)

Gruzínsko ponúka aj príjemný oddych pri Čiernom mori a najznámejším strediskom je mesto Batumi. Mesto je často nazývané ako „Perla Črierneho mora“. Prejdeme sa starým mestom, ktorého história siaha až do 8. storočia a súčasťou je krásna botanická záhrada. Symbolom modernej časti je asi 7 km dlhá promenáda. Nájdeme na nej množstvo obchodíkov, barov a reštaurácii. Námestie Piazza je považované za jedno z najkrajších v celej krajine. Batumi je asi jediné mesto, ktoré môže konkurovať Tbilisi v politickom a kultúrnom smere. Návrat do Kutaisi.

 

12. DEŇ (19.6.)

Krátko po polnoci nás čaká transfer na letisko a odlet do Budapešti.

 

Zmena programu vyhradená.

Najzaujimavejsie_miesta

Tbilisi

Ak zavítate dnes do hlavného mesta Tbilisi, oplatí sa tu ostať pár dní. Dedičstvom hlavného mesta je bohatá a rozmanitá architektúra. V mnohých múzeách sa vystavujú jedinečné umelecké diela. Múzeum umenia predstavuje vyše 60 000 obrazov a artefaktov, ktoré sa datuje od 6. storočia pred naším letopočtom až po 19. Storočie. Pri návšteve mesta sa nechajte zlákať aj do historického múzea, kde sa nachádza zlatnícke umenie, do múzea gruzínskej histórie, kde si môžete prezrieť zbierku zlatých a strieborných predmetov a starých ikon z 9. – 17. storočia. Návšteva Tbilisi sa nezaobíde bez prehliadky starého mesta Dzveli Ubani, kde nájdete sochu gruzínskeho kráľa a zakladateľa mesta Gorgasaliho, sírne kúpele, ľanovú dráhu na vrch Mtazminda, či domy s výraznými balkónmi. Čo sa týka architektonických pamiatok, prelínajú sa tu najrôznejšie štýly. Nájdete tu arménsku štvrť, židovskú štvrť, pravoslávnu štvrť. Nechajte sa očariť chrámom Metechi z 13. storočia, katedrálou Sioni postavenou v 5. storočí, či chrámom Ančiskhati zo 6. storočia, alebo katedrálou Sameba z 20. storočia, modrým kláštorom a pevnosťou Narikala .

Batumi

Je mesto v Gruzínsku, v Adžarskej autonómnej republike, 20 km od tureckých hraníc a zároveň je jeho hlavným mestom. Mesto ležiace na pobreží Čierneho mora spolu so subtropickou klímou je ideálne miesto na oddych a rekreáciu. Na pláži si môžete požičať Sit on Top kajak a urobiť výlet po pobreží, či plávať, alebo hrať vodné športy. Nájdete tu množstvo zábavy a nočného života, kluby, ktoré sa tiahnu popri plážach.

Vardzia

Najvyhľadávanejšie skalné mesto Vardzia je v Gruzínsku jedným z najkrajších miest. Nájdete ho na juhozápade Gruzínska pri Tureckých hraniciach, kde sa kedysi odohrávali boje o územie. Vardzia vyrástla počas vlády kráľa Juraja III. a jeho dcéra Tamara dala tomuto miestu duchovný rozmer a priestory sa stali kláštormi pospájané dlhými chodbami a schodmi. V časoch dobývania sa tu ukrývalo viac ako 40.000 ľudí. Toto krásne miesto bolo v 19. storočí zničené zemetrasením a dnes už môžete obdivovať časť tohto obrovského bludiska. Nájdete tu aj vzácne maľby zobrazujúce Juraja tretieho a jeho dcéru.

 

Arménsko sa môže hrdiť bohatou históriou, ktorá v sebe prepája viaceré dôležité epochy ľudstva. Blízkosť starého

antického Grécka, kolísky kresťanskej cirkvi Izraelu či členstvo v ZSSR sa podpísali na hlavných črtách väčšiny

najvýznamnejších historických pamiatok tejto krajiny. Jerevan, hlavné mesto Arménska, ktoré si jednoducho nemôžete nechať ujsť. Síce toto mesto v minulosti postihli viaceré ničivé zemetrasenia, kvôli ktorým sa najstaršie pamätihodnosti príliš nezachovali, turistom aj tak ponúka širokú škálu zastávok po túre mestom. Tými najvýznamnejšími pamiatkami sú chrám sv. Jakuba, múzeum starého arménskeho písomníctva Matenadaran či rozličné pozostatky socializmu ako bývalé Leninovo námestie, Leninov pamätník či socha Matka Arménska, pod ktorou sídli vojenské múzeum. Najväčšou atrakciou mesta je však stará pevnosť Erebuni, ktorá je pozostatkom slávneho starovekého štátu Urartu, ktorý vznikol zo severozápadnej Mezopotámie. Okrem starej architektúry majú turisti možnosť obdivovať aj tú modernú, najmä rozličné štátne budovy. Oku lahodiaci je tiež výhľad na vysoké a takmer stále zasnežené kaukazské hory, pod ktorými Jerevan leží. Arménsko je krajinou, ktorá ako prvá uznala kresťanské náboženstvo za štátne náboženstvo. Práve z tohto dôvodu je cesta mnohých turistov orientovaná najmä spirituálne. Krajina je známa najmä svojimi kláštormi, ktorých je v Arménsku neúrekom. Tie najvýznamnejšie sú kláštory Geghard, Edžmiacin, ktorý ukrýva pravdepodobne najstarší kresťanský kostol či kláštor Khečaris, v blízkosti ktorého sa nachádza desiatka roztrúsených kostolíkov. Arménci sú tiež hrdý na starý antický chrám Garni z 1. storočia, ktorý len nedávno prešiel kompletnou rekonštrukciou. Len neďaleko od Jerevanu sa nachádza mesto Zvarthnoc, kde môžete nájsť pozostatky starej rotundy, ktorá bývala najväčšou stavbou na území Arménska. Podľa vzoru rotundy boli postavené aj svetoznáme chrámy Ani, ktoré sa však dnes nachádzajú už na území susedného Turecka. Arménci majú nádherné a veľké jazero Sevan, ktoré je v lete miestom odpočinku, rodinných dovoleniek i turistických výletov. Privíta vás mnoho pláži, z ktorých najpopulárnejšie sa nachádzajú na severe a severovýchode jazera.

Orientacne_ceny_vstupov

Vstupy do pamiatok podľa programu sú v cene.

Fakultatívny výlet: Wine tour 60 EUR/osoba (v prípade záujmu treba nahlásiť sprievodcovia po prílete)

Doporucenia_a_upozornenia

Po prílete do Gruzínska vyberie od Vás sprievodca 30 EUR/osoba, táto suma bude použitá ako prepitné pre

miestnych sprievodcov, vodičov a nosičov batožiny.

Vseobecne_informacie_o_krajine

GRUZÍNSKO

 

Oficiálny názov:          Gruzínsko (gruzínsky Sakartvelo)

Rozloha:                      69 700 km2

Štátne zriadenie:         prezidentská republika

Počet obyvateľov:          4 528 000 (údaj z roku 2012)

Zloženie obyvateľstva:         Gruzínci 83,8%, Arménci 5,7%, Rusi 1,5%, Azerbajdžanci 6,5%, ostatné národnosti

Hlavné mesto:                      Tbilisi

Náboženstvo:                      Pravoslávne (cca 84%), moslimovia (cca 10%), arménska apoštolská cirkev (cca 4%), 

                                    ostatné menej ako 1%

Úradný jazyk:                      gruzínčina

Mena:                                  1 lari (GEL) = 100 tetrí. Bankovky sú v hodnotách 100, 50, 20, 10 a 5 GEL, mince sú v 

                                      hodnotách 2 Gel, a 1 Gel; a tiež 50, 20, 10, 5, 2 a 1 tetri

Časový posun:        + 2-3 hodiny

Administratívne územné 

členenie:                        9 krajov (Guria, Imereti, Kacheti, Kvemo Kartli, Mccheta-Mtianeti, Rača-Lečchumi a Kvemo

                                      Svaneti, Samegrelo a Zemo Svaneti, Samcche-Džavacheti, Šida Kartli + Južné Osetsko, 

                                      ktoré Tbilisi nazýva Cchinvalská oblasť), 2 autonómne republiky - Abcházsko (hl. mesto 

                                      Suchumi; mimo kontr. cent. vlády) - Adžarsko (hl. mesto Batumi, autonómna republika)

 

Krajina kontrastov. Aj tak sa dá nazvať kaukazská krajina Gruzínsko. Krásna príroda s vysokými štítmi, lesy, polopúšť a dokonca aj more, pri ktorom budeme oddychovať. Bohatá História. Tisícročné skalné osídlia a zároveň veľmi moderné mestá. Vyznačuje sa aj gurmánskymi špecialitami a vynikajúcim vínom, ktoré budeme ochutnávať každý deň.

 

CESTOVNÉ DOKLADY

Od júna 2015 je platné nové nariadenie Ministerstva zahraničných vecí Gruzínska, podľa ktorého môžu občania členských krajín EÚ vstúpiť na územie Gruzínska s platným cestovným dokladom alebo identifikačnou kartou (občianskym preukazom) vydanou členskou krajinou EÚ, ktorá obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia a fotku. V hoteloch a ubytovacích zariadeniach však cudzinci vypĺňajú registračné karty. Slovenský štátny občan s platným cestovným pasom môže na území Gruzínska zotrvávať na turistické účely bez víza po dobu nanajvýš 90 dní. Držitelia diplomatických a služobných pasov môžu pobývať na území Gruzínska do 90 dní alebo na dobu pridelenia.

COLNÉ PREDPISY

Na dovoz a vývoz valút sa nevzťahuje žiadne obmedzenie. V prípade väčšieho množstva treba mať doklad o pôvode peňazí. Na vývoz historických predmetov, cenných umeleckých predmetov a zlata je potrebné povolenie z ministerstva kultúry.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tbilisi

38 Nino Chkheidze St., 0102 Tbilisi

Tel.: +995 322224437, +995 577335133 (pohotovostný mobil)

E-mail: emb.tbilisi@mzv.sk

Honorárny konzulát Slovenskej Republiky v Gruzínsku

2nd floor 4 Kagarteli Str., 0112 Tbilisi

Tel.: + 995 32 47 55 79,

E-mail.: besok@geo.net.ge, besosvk@gmail.com

 

KLIMATICKÉ PODMIENKY

Na západe krajiny je mierne teplá a vlhká klíma; na východe sú len malé množstvá zrážok; priemerná nameraná teplota v Tbilisi je v januári 0,5° C a v júli 24° C.

 

ZDRAVIE

Pri vstupe do krajiny nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúča sa očkovať proti tetanu, hepatitíde typu A a diftérii. Odporúča sa pobyt vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného až vyššieho štandardu. Pri cestách do vnútrozemia v jednoduchých podmienkach s jednoduchým ubytovaním, pri dlhodobom pobyte a úzkom kontakte s miestnym obyvateľstvom sa odporúča očkovanie ako pri zvýšenom riziku, čiže na týfus a hepatitídu typu B. Odporúča sa aj očkovanie proti besnote vzhľadom na vyššie riziko jej prenosu túlavými psami. V horských oblastiach treba dbať na účinnú ochranu proti komárom. Treba venovať pozornosť hygiene pri zaobchádzaní s potravinami a pitnou vodou. Minerálne vody, ktorými je krajina známa konzumovať len od autorizovaných výrobcov. Odporúča sa nezabudnúť na vlastnú lekárničku a poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Jedlo a potraviny zakúpené v reštauráciách strednej a vyššej úrovni a supermarketoch sú nezávadné. V letných mesiacoch sa neodporúča konzumovať ryby. Celoročne sa neodporúča piť neprevarenú vodu z vodovodu. Užitočné web stránky:  www.medicus.sk. Okrem dostatočnej zásoby liekov, ktoré pravidelne užívate, je vhodné mať so sebou aj príručnú lekárničku s liekmi a potrebami na prípadné zdravotné potiaže (črevné, bolesť, horúčka apod.). Nezabudnite pred odchodom navštíviť okrem svojho lekára aj zubára.

 

STRAVA A NÁPOJE

Gruzínske jedlá si ťažko nájdu páru na svete. Regióny Gruzínska sa líšia nielen krojmi, obyčajami a piesňami, ale aj kuchárskym umením, v ktorom zaujímajú byliny a korenie popredné miesto. Na západe majú radi ostré jedlá a z mäsa najradšej hydinu. Namiesto horčice sa používa kyslastá omáčka tkemali, pripravená z divej slivky a ostrej papriky, obľúbená v celom štáte. Pozornosti sa teší kukuričný chlieb mčadi. Obyvatelia dávajú neraz pred chlebom (podobne ako v Migrelii a Abcházsku) prednosť hustej kukuričnej kaši, zvanej gomi. V oboch spomínaných krajinách jedávajú k mäsu adžiku, zmes papriky so soľou a voňavými bylinami. Na celom území sa používajú mleté vlašské orechy aj v kombinácii s mäsom. Všade je rozšírený šašlik mcvadi, pripravovaný na otvorenom ohni z hydiny, z teľacieho alebo z jahňacieho mäsa, ostrá omáčka sacivi s orechmi a korením, ktorou sa zalievajú varené sliepky a morky. Do jedálneho lístka aj patria ryby - najmä pstruhy, syry (napríklad vyprážaný kravský – sulguni), sladké klobásky čurčcheli, uvarené z orechov, muštu a múky. Gruzínska kuchyňa neslúži iba nasýteniu, ale je aj spoločenskou udalosťou, spojenou s gurmánstvom, o čo sa pričinili vo veľkej miere gruzínske vína počnúc Cinandali, Gurdžaani  a končiac Saperavi a fialovou Chvančkarou. Hroznové moky spájajú v radosti i v žiali všetkých obyvateľov pod Kaukazom. Gruzínsko sa považuje za krajinu, v ktorej sa zrodilo víno, a to už v roku 3500 p. n. l. („Gvino“). Túto tradíciu si zachováva dodnes a miestne červené a biele vína sú skutočne rozmanité a spolu s lokálnym šampanským či čerstvými ovocnými šťavami, sú skvelým vyvrcholením pravej gruzínskej hostiny. Ochutnávky vín sú sprevádzané gruzínskymi tradíciami a predstavujú skutočne jedinečný zážitok. Gruzínsko je známe aj produkciou množstva miestnych pív. Pivovarská tradícia tu existuje od staroveku, v horských oblastiach Khevsureti a Tusheti. Prvé a najobľúbenejšie gruzínske pivo je Kazbegi. Gruzínske minerálne vody majú výnimočné a zaujímavé chute. Medzi najslávnejšie minerálne vody patria Borjomi a Nabeglavi. Najznámejší nealkoholický nápoj sa nazýva Lagidze. Sú vyrábané z prírodných ovocných zložiek, bez akýchkoľvek chemických, umelých cukrov alebo iných prísad. Najpopulárnejšie sú s príchuťou estragónu, so smotanou a čokoládou. Voda z kohútika v gruzínsku nie je nebezpečná, ale pre turistov sa odporúča radšej balená stolová voda. Gruzínci hovoria, že prichádzať k stolu je slobodná vôľa hosťa, odchádzať vôľa domáceho pána. Pri stole mávajú svoje miesto aj múdre a vtipné reči, aj družný spev. Hosť za gruzínskym stolom bude na začiatku určite ponúknutý khachapuri - slaný koláč plnený syrom, potom môže vyskúšať lobio – fazuľová kaša, pečené kurča marinované v cesnaku, malé riečne ryby (tsotskhali), slanú šunku alebo varené bravčové nohy poliate octom.

 

ELEKTRINA

Elektrická sieť v Gruzínsku má 220V / 50Hz , zásuvky sú nášho typu (dvojdierkové). Adaptér nie je potrebný.

 

TELEFONOVANIE, INTERNET

Medzinárodná predvoľba: +995. Pokrytie GSM signálom je porovnateľné so Slovenskom, t.j. okrem horských oblastí je signál prakticky všade. Pri telefonovaní zo zahraničia na Slovensko je treba vytočiť predvoľbu +421 a následne kód mesta bez nuly.

Hasiči 01, 953295       Polícia 02, 952007       Záchranná služba a prvá pomoc 03

MZV Gruzínska – „horúca linka pre cudzincov“ (24 hod. denne) 920986 alebo 941522

 

OBCHODY A BANKY

Banky sú otvorené zvyčajne v pondelok až piatok 10:00 - 18:00, niektoré o hodinu dlhšie. Pošty sú otvorené v pondelok až piatok 10:00 - 18:00. Obchody sú obvykle otvorené v pondelok až sobotu 09:00 – 18:00, resp.18:30.

Platobné karty sú akceptované iba v niektorých hoteloch a reštauráciách v Tbilisi. Na iných miestach sa vyžaduje hotovosť.

 

ZJEDNÁVANIE CIEN A SPREPITNÉ

Cudzinecká cena na trhoch môže byť vyššia než cena gruzínska. Zjednávanie by preto malo viesť k dosiahnutiu gruzínskej ceny. Hlavným predpokladom úspešného zjednávania je zdvorilosť. Nezjednáva sa vo veľkých obchodoch s vyznačenou cenou, či pri tovaroch predávaných na kilá. Tradícia prepitného je podobná ako na Slovensku. Očakáva sa v reštauráciách (nie v taxíkoch, u sprievodcu či šoféra zájazdu) . 1 USD = 2,4 GEL, 1 EUR = 2,5 GEL.

 

BEZPEČNOSŤ, ZVYKLOSTI

Pri návšteve Gruzínska sa odporúča v oblastiach mimo hlavného mesta Tbilisi navštevovať miesta či mestá s miestnym sprievodcom. Ľudia sú zväčša priateľskí a ochotní pomôcť. Podobne ako takmer všade inde na svete je potrebné byť opatrný, nevychádzať jednotlivo v nočných hodinách a dávať si pozor na vreckových zlodejov najmä na frekventovaných miestach (letiská, pamiatky). Pri ceste autom sa odporúča dodržiavať pokyny dopravnej polície a nechávať autá zaparkované na strážených parkoviskách. Príslušníci polície sú okrem uniformy označení známkou s číslom, fotografiou a menom. Poskytovanie a branie úplatkov je v krajine pomerne bežné. V prípade nezákonného postupu zo strany polície je možné obrátiť sa na Službu pre boj s trestnou činnosťou min. vnútra Gruzínska – na tel. čísle +995-32-92-09-86,  +995-32-92-09-86. 

 

ČO SA OPLATÍ KÚPIŤ

Gruzínsko malo v minulosti správnu polohu na obchodných cestách medzi Európou a Áziou a miestne šperky, keramika a výšivky sú naďalej dostupné na trhoch alebo v turistických obchodoch. Gruzínsko je plné starožitností, na ich export však potrebujete mať povolenie od Ministerstva kultúry. Pouličný predavači vám podobné povolenie nevystavia, ale v špecializovaných antikvariátoch môžete zakúpiť historicky hodnotné predmety spolu s certifikátom. Medzi tradičné suveníry patria vyšívané látky, koberce, maľby miestnych umelcov.

 

KULTÚRA

Gruzínci sú ľudia hrdí na svoj pôvod, ktorí si napriek všetkým nadvládam dokázali uchovať svoje kultúrne zvyky a tradície. K cudzincom sú zvyčajne nesmierne priateľskí a pohostinní. Odmietnuť pohostenie, ktoré je obvykle sprevádzané vodkou alebo miestnou chachou, môže byť chápané ako urážka hostiteľa. Niekedy sa dobrosrdečné pozvanie môže pretiahnuť aj na niekoľko dní. Pokiaľ by chceli cudzinci za takto ponúknuté pohostenie domácich zaplatiť, je to veľkou urážkou. Hosť je pre Gruzínca takmer posvätný. Pokiaľ hosť ukáže na nejaký predmet, pre hostiteľa to znamená, že mu ho má darovať. Pri stole môže hosť jesť bez obmedzenia, avšak piť a prednášať prípitok môže len vtedy, ak ho k tomu vyzve tz. šéf stolovej spoločnosti - tamada, ktorý sa volí pri každej príležitosti stolovania. Táto funkcia vznikla v dávnej minulosti a táto osoba mala zmierňovať napätie medzi znepriatelenými rodmi. Pokyny tamady sa musia dodržiavať aj pri neformálnych príležitostiach. K cudzincom však bývajú miestni veľmi tolerantní. Ak nechec hosť veľa piť, stačí si rukou prikryť pohár a dať si naliať iba malé množstvo. Rituál prípitku však musí byť vždy dodržaný, nakoľko sa v Gruzínsku hovorí, že aj ľudia, ktorí si spolu posedeli aj pred 20-timi rokmi, sú už vlastne príbuzní.

 

JAZYK

Úradným jazykom je gruzínčina. Gruzínčina je najrozšírenejším juhokaukazským jazykom. Medzi juhokaukazské jazyky patrí svančina a megrelčina, oba rozšírené hlavne v severozápadnom Gruzínsku a lazčina, rozšírená pozdĺž tureckého pobrežia Čierneho mora od Melyatu cez Rize ku gruzínskym hraniciam.

 

ARMÉNSKO

 

Oficiálny názov:          Arménska republika

Rozloha:                      29 743 km2

Štátne zriadenie:         prezidentská republika

Počet obyvateľov:          3 056 382 (údaj z roku 2015)

Zloženie obyvateľstva:         Arménci 98,1%, Kurdi 1 %, ostatné národnosti

Hlavné mesto:                    Jerevan

Náboženstvo:                    Arménska apoštolská cirkev 92,6%,  evanjelici 1%, ateisti 1,1%, ostatné viery                                         

Úradný jazyk:                    arménčina

Mena:                                1 dram = 100 luma (AMD) 1 EUR = 548,8 AMD; 1 USD = 417,21 AMD; 1 RUB = 13,6 AMD

Časový posun:                    + 3 hodiny oproti Slovensku

Administratívne územné 

členenie:                      11 provincií (marzer, kalaki, marz)

 

Arménsko je vnútrozemský štát s výrazným kultúrnym dedičstvom. Na jeho severovýchode sa tiahne pásmo Malého Kaukazu. Na juhozápade sa dvíhajú sopečné vrchy Arménskej vysočiny s najvyšším vrchom štátu Aragac (4090 m n. m.). Na západe susedí krajina  s Tureckom, na severe s Gruzínskom a s Azerbajdžanom, na východe s Náhorným Karabachom a na juhu s Iránom. Medzi dvoma horstvami leží v kotline jazero Sevan. Arméni získali nezávislosť v roku 1991. Bohaté ložiská nerastných surovín (rudy farebných kovov) sú základom pre vedúce hospodárske odvetvie, a to spracovanie kovov. Dlhú tradíciu má aj remeselná výroba (tkanie kobercov, zlatníctvo). Známa je taktiež výroba vína a koňaku v okolí Jerevanu.

 

CESTOVNÉ DOKLADY

Pri turistických cestách je potrebný platný cestovný pas. Cestovný pas slovenského občana musí byť platný pri vstupe aj výstupe z krajiny (min. 6 mesiacov po návrate). Oobčania Slovenskej republiky môžu zostať území Arménskej republiky bez víza po dobu 180 dní (platí len pre občanov Slovenskej republiky; nie pre štátnych občanov tretích krajín, držiteľov cudzineckého pasu SR).

COLNÉ PREDPISY

Zákony Arménskej republiky neobmedzujú množstvo dovozu a vývozu valút. Existujú však obdobia, kedy je treba valutu prevádzať bankovým prevodom, pokiaľ presahuje čiastku, ktorú možno považovať za vyššiu, než je osobná spotreba. Zakázaný je dovoz drog, psychotropných látok, zbraní a munície, nožov, rastlín, ovocia a zeleniny bez povolenia, mäsa a mäsových výrobkov, pornografie.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Moskve

ul. J. Fučíka 17/19, 115 127 Moskva

Tel.: +7 4959564922, +7 9166731138 (pohotovostný mobil)

E-mail: emb.moscow@mzv.sk

 

Honorárny konzulát Slovenskej Republiky v Arménsku

26/1 Vazgen Sargsyan, Erebuni Plaza business center, 6th floor, #602, Yerevan 0010

Tel.: +37410 53 25 53

E-mail.: slovakconsul@netsys.am

 

KLIMATICKÉ PODMIENKY

V krajine prevláda kontinentálna klíma s horúcim, suchým letom a chladnou zimou; priemerná ročná teplota v Jerevane je v júli 25° C a v januári 4° C. Podnebie tejto krajiny  je veľmi diferencované. Kolchidská nížina na západe a malá Lenkoranská nížina pri Kaspickom mori sú oblasťami vlhkých subtrópov. Majú veľa zrážok (najväčšie množstvo zrážok padne v zimnom období) a teploty tu neklesajú pod 0°C ani v januári.

 

STRAVA A NÁPOJE

Najtypickejším pokrmom v Arménsku je grilovaná jahňacina či ostatné druhy mäsa, ktoré sú podávané s tradičným chlebom či s grilovanou zeleninou. Toto jedlo nájdete pod názvom khorovatz. Aj u nás známy je shashlik, teda „prebodnuté mäso“ pripravovaný z hovädzieho, či bravčového. Ak chcete ochutnať tradičné jedlá, nevynechajte tiež polievku khash, ktorá pripomína aspik. Varí sa z hovädzích nôh a vnútorností takmer 12 hodín. Typickým jedlom, ktoré nesmie chýbať pri žiadnom obede či večere sú rozličné zeleninové šaláty považované dokonca za samostatný chod. Arménci uznávajú ako posvätné ovocie marhule, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou takmer všetkých dezertov. Kultúra reštaurácií a kaviarní v Arménsku opäť ožíva – pouličné stánky a súkromné pohostinské zariadenia nahrádzajú bezfarebné štátne lokály, ktoré vznikali v krajine počas sovietskej éry. Chov oviec však ponúka i rôzne variácie mliečnych výrobkov, miestny solený ovčí syr sa podáva s čerstvými bylinkami. Ovocie má tiež bohaté zastúpenie a arménskym sušeným marhuliam sa pripisujú zázračné liečivé účinky. Arméni vždy radi poukazujú na fakt, že Winston Churchill vždy počas medzinárodných konferencií uprednostnil arménske brandy pred francúzskym. Rovnako i arménske víno, ktorého produkcia bola obmedzená počas protialkoholickej kampane Mikhaila Gorbacheva (v 80-tych rokoch), je dnes opäť v kurze a prekvapuje svojou zaujímavou vôňou a chuťou. Arménsko je svetoznáme najmä svojimi kvalitnými koňakmi Achtamar a Nairi. Na rozdiel od koňakov, ktoré je možné kúpiť na Slovensku, sa arménske konzistenciou podobajú na med. Fľaše alkoholu sú najobľúbenejšími suvenírmi, ktoré si turisti z Arménska odnášajú. To však neznamená, že v tejto zakaukazskej republike sa nevyrába víno – práve naopak. Hoci susedné Gruzínsko zatieňuje svojho južného suseda tuctami autochtónnych odrôd, ale aj slávou svojich vín, aj Arménsko má čo ponúknuť. Napríklad zaujímavé červené vína z lokálnej odrody Areni. Početné sú minerálne pramene, na ktoré sa viaže kúpeľníctvo a cestový ruch.

 

ELEKTRINA

Elektrická sieť v Arménsku má 220V / 50Hz , zásuvky sú nášho typu (dvojdierkové). Adaptér nie je potrebný.

 

TELEFONOVANIE

Medzinárodná predvoľba: +374. Pri telefonovaní zo zahraničia na Slovensko je treba vytočiť predvoľbu +421 a následne kód mesta bez nuly.

Hasiči 01       Polícia 02       Záchranná služba a prvá pomoc 03

 

OBCHODY A BANKY

Banky sú otvorené zvyčajne v pondelok až piatok 10:00 - 18:00, niektoré o hodinu dlhšie. Pošty sú otvorené v pondelok až piatok 10:00 - 18:00. Obchody sú obvykle otvorené v pondelok až sobotu 09:00 – 18:00, resp.18:30.

Takmer kdekoľvek si môžete voľne vymeniť americké doláre, eurá a ruské ruble. Zmenárne si neúčtujú províziu a kurzy sú takmer všade rovnaké. Bankomaty a platba kreditnými kartami sú dostupné vo väčších mestách.

 

ZJEDNÁVANIE CIEN A SPREPITNÉ

Cudzinecká cena na trhoch môže byť vyššia než cena arménska. Zjednávanie by preto malo viesť k dosiahnutiu arménskej ceny. Hlavným predpokladom úspešného zjednávania je zdvorilosť. Nezjednáva sa vo veľkých obchodoch s vyznačenou cenou, či pri tovaroch predávaných na kilá. Prepitné sa očakáva sa v reštauráciách, v hoteloch, u sprievodcov či vodičov.

 

BEZPEČNOSŤ, ZVYKLOSTI

Podľa oficiálneho stanoviska Arménska je na jeho území zabezpečená maximálna ochrana turistov. Avšak aj tu existujú rizikové oblasti, ktorým by ste sa mali vyhnúť. De facto arménske územie Náhorný Karabach, ktorý však oficiálne patrí Azerbajdžanu, je veľmi rušná oblasť, ktorej návštevu medzinárodné organizácie neodporúčajú. Ak sa však aj napriek tomu rozhodnete o výlet do Náhorného Karabachu, nezabudnite si so sebou zobrať všetky doklady. Prísne strážené po celej dĺžke sú tiež hranice s Azerbajdžanom či Tureckom. Okradnutia a lúpežné prepadnutia cudzincov v Arménsku nie sú časté

 

KULTÚRA, ZVYKY, NÁKUPY

Hlavným pokladom Arménska sú ľudia. Hoci je viacero ľudí chudobných, sú priateľskí a pomáhajú si navzájom. Cudzincov majú radi a zvlášť na vidieku sa môžete stretnúť s tým, že vás ľudia pozvú k sebe domov a pohostia. Často vás tiež nechajú u seba prespať. Predsa by vás neposlali do tmy, zvlášť keď už ste spolu vypili nejakú tú vodku. Prespať môžete napríklad v obývacej izbe, na záhrade, či v krytom prístrešku. Najväčšou poctou je prenocovať v hostiteľovej spálni. Téma pohostinnosti a komunikácie s miestnymi obyvateľmi je spojená s jazykovou výbavou. Pretože sme tu v postsovietskom priestore, angličtina ako komunikačný nástroj hrá úlohu skôr druhoradú (najmä mimo oblasti Jerevan). Takmer každý v Arménsku hovorí po rusky, preto je dobré si "oprášiť" znalosť ruštiny alebo sa aspoň naučiť pár komunikačných fráz a naučiť sa počítať. Mimochodom Arméni sú nesmierne čistotní. Na každom stole, v aute či domácnosti sú k dispozícii vreckovky na utieranie rúk. Arménci si typicky zakladajú na úzkych rodinných vzťahoch a sú hrdí na svoje charakteristické kultúrne tradície. Arménska hudba a kuchyňa sú podobná krajinám Stredného východu. Pri sviatočných príležitostiach, Arménci preferujú tradičnú ľudovú hudbu a kruhové tance. Obvyklé športy ako basketbal, futbal a tenis sú populárne. V medzinárodnom meradle Arménci vynikajú v zápasení, boxe a gymnastike. Vo voľnom čase hrajú Arménci radi šach a backgammon (túto hru som nedokázal identifikovať resp. preložiť). Väčšina obyvateľov miest žije v klasických panelákoch sovietskeho typu, mnoho z nich je už zbúraných. Vidiecke obyvateľstvo žije väčšinou v rodinných domoch, pričom mnoho členov jednej rodiny často žije spolu. Rodina a priatelia sa stávajú centrom spoločenského života, zároveň rešpektujú najstaršiu generáciu. Samostatnou kapitolou sú ženy a dievčatá, ktoré sú krásne a atraktívne. Arménsko leží na rozhraní medzi Európou a Blízkym východom a to sa premieta aj do fyzických rysov. Stretneme sa ako so slovanskými, tak aj s perzskými typmi a ich kombináciami. Dievčatá perzského typu pripomínajú princezné z rozprávok Tisíc a jedna noc. Ženy si zakladajú na móde a dbajú o svoj zovňajšok. Žiadna z nich nevychádza bez vysokých podpätkov, čo je údajne veľmi pohodlné. Pri nakupovaní si musíte dávať pozor a kontrolovať ich výpočty. Ceny sa často dajú zjednať, najmä ak ide o služby taxíka či nákup v bazáre (na trhu), kde nie sú uvedené cenovky. Často sa oplatí počkať, trochu otáľať a môžete sa tak dostať pokojne na polovicu pôvodnej ceny. Na cenu sa radšej pýtajte vopred alebo si prepočítajte, či súhlasí výsledný súčet. Pomerne často sa v reštaurácii či obchode stane, že vás chcú nechať zaplatiť viac peňazí, než prislúcha. Po nesúhlasnom vyjadrení nasleduje "padaždi" (počkaj), druhý výpočet a zrazu je cena približne o pätinu nižšia. Stretnete sa však aj s opačným extrémom, keď vás vodič maršrutky nechce nechať zaplatiť, pretože ste cudzinec a bola pre neho česť vás zviezť. A na bazáre vám dobrosrdečné babičky väčšinou skôr ešte niečo pridajú. Platí sa arménskym dramom. Ceny sú porovnateľné s našimi, skôr však nižšie. V sezóne je obzvlášť lacné ovocie a zelenina. Je výhradne z domácej produkcie a je neuveriteľne chutné v porovnaní so štandardnou sériovou produkciou španielskych skleníkov v našich supermarketoch. Ceny v Jerevane sú oproti zvyšku krajiny takmer dvojnásobné.

 

JAZYK

Arménsky oficiálny jazyk je arménčina, jazyk zo skupiny indoeurópskych jazykov, ktorý nemá žiaden príbuzný jazyk. Jazyk je unikátny svojou 38 hláskovou abecedou, ktorej vznik sa datuje do 5 storočia . Obsahuje veľa dialektov, no najdôležitejšia je jerevanská Arménčina, ktorá je aj oficiálnym jazykom, a turecká Arménčina. Menšiny v Arménsku taktiež hovoria svojimi vlastnými jazykmi, väčšinou je to ruština a kurdčina.

Prakticke_informacie

Vzhľadom na pohodový charakter zájazdu je možné cestovať s kufrom, batožinu nie je nutné prenášať na dlhé vzdialenosti. Menší ľahký batôžok je ideálny na prehliadky miest. Kvalitná obuv je nevyhnutná. Pri návšteve niektorých kostolov je nevyhnutné mať dlhé nohavice a ženy dlhé sukne a šatky na hlavy. Nezabudnite si pribaliť teplejšie oblečenie, vzhľadom na návštevu horských oblastí, pláštenku alebo dáždnik. Pred samotným letom je vhodné mať všetky najdôležitejšie veci (kameru, fotoaparát, financie,  cennosti, lieky k nevyhnutnému dennému užívaniu) v príručnej batožine, ktorú si beriete so sebou do lietadla. Príručná batožina nesmie obsahovať žiadne nebezpečné predmety.

Termín je vypredaný, objednávkový formulár nie je dostupný.

GPS súradnice nie sú dostupné.

Žiadne recenzie pre tento hotel.

CK