Čo znamenajú hviezdičky hotelov

Čo znamenajú hviezdičky

Hotely a ich označenie hviezdičkami.

Viete čo by mal hotel spĺňať podľa hviezdičiek?

 

Nižšie je bližšie popísané vybavenie hotelov v prípadoch rôznych tried, od 1* až po plný počet 5*****. Ide o stručnú charakteristiku, čo má obsahovať hotel podľa hviezdičiek. Je nutné pripomenúť, že zákony slovenské a podobné európske sa riadia inými kritériami pre získanie označenia hviezd, ako hotely v Ázií, alebo v Afrike. Bližšie informácie prináša aj vyhláška č. 277/2008 Z.z.

 

Hotel *

Disponuje recepciou s prevádzkou minimálne 16 hodín a zodpovednou osobou, ktorú je možné zastihnúť nonstop. Recepcia poskytuje informácie. Má 1 reštauráciu, prípadne akúsi jedáleň - miestnosť na podávanie raňajok .

Ubytovacie priestory: 1 alebo 2 stále lôžka, skriňu na šaty, stolík a písacia doska, zrkadlo, telefón niekde v objekte, úložný priestor na šaty – skriňa, 4 vešiaky a kôš na odpadky. V počte na jedno lôžko by mali byť k dispozícií nočný stolík, alebo polička s nočnou lampou, pohár na vodu, stolička, posteľná výbava s plachtou. Hygienické zariadenie musí byť dostupné na každom ubytovacom podlaží spoločné. V každej izbe umývadlo s teplou a studenou vodou, alebo ak ide o spoločné sociálne zariadenie, na každých 10 lôžok musí byť jedna kúpeľňa, na každých 10 izieb bez vlastného WC je nutné zriadiť 1 samostatné WC s umývadlom pre ženy a druhé pre mužov. Zrkadlo a osvetlenie nad umývadlo, vrecko na hygienické vložky, uzatvárateľný kôš, ďalej na každé lôžku musia byť k dispozícií 2x uterák, pohár na umývaniu zubov, toaletné mydlo alebo telový šampón. Uteráky sa pritom menia každé tri dni, posteľná bielizeň raz za týždeň.

Fakultatívnych bodov musí mať 50.

Viac info o fakultatívnych bodoch upravuje táto vyhláška: http://www.epi.sk/zz/2008-277 

 

Hotel **

Na rozdiel od hotela s jednou hviezdičkou hotel s dvoma hviezdičkami môže v izbách obsahovať predsieň. Ak však chýba, mala by byť nejaká zvuková izolácia od vstupných dverí. V prípade ak predsieň je, mohla by byť v nej riešená vešiaková stena, zrkadlo a odpadkový kôš. Mal by mať centrálny trezor na recepcii, telefón s centrálou možný spojiť linku mimo hotel. Nemal by chýbať odkladací priestor na kufor. Minimálne 50 percent izieb hotela má vlastné sociálne zariadenie, pokiaľ izba nemá vlastné sociálne zariadenie, má aspoň umývadlo s teplou aj studenou vodou.

Fakultatívnych bodov musí mať 70

 

Hotel ***

Na rozdiel od predchádzajúcich hotelov hotel s troma hviezdičkami musí disponovať nasledovnými službami a zariadením.

Recepcia musí byť k dispozícií 24 hodín denne. Písací stôl, nie doska. V skrini musí byť k dispozícií minimálne 5 vešiakov. Na jedno lôžku by mala byť k dispozícií jedna čalúnená stolička, alebo čalúnené kreslo. V predsieni by mala byť vešiaková stena a zrkadlo. Prostriedok na čistenie obuvy. Všetky izby musia disponovať vlastným sociálnym zariadením, čo znamená mať spojenú alebo oddelenú toaletu od sprchy, vane. Vo wellness hoteli je nutné disponovať elektrickým sušičom na vlasy. K dispozícií by ďalej mali byť vatové tampóny, predložka pred sprchu či vaňu, uteráky sa menia každé dva dni.

Fakultatívnych bodov musí mať 100

Pre Wellnness hotel je to 80 bodov a pre Kongres hotel je to 70 bodov

 

Hotel ****

Hotel na rozdiel alebo navyše od vyššie spomenutých hotelov obsahuje, alebo poskytuje nasledovné vybavenie alebo služby.

1 reštaurácia a 1 odbytové stredisko počas dňa. Na izbe je trezor, telefón schopný spojiť telefonický hovor mimo centrálu medzimesto aj mimo mesto, minibar, v skrini minimálne 6 vešiakov. Oproti výbave hygienických zariadení hotelov nižších tried, tu sa nachádza aj vrecko na bielizeň, hygienické papierové vreckovky, vo wellness hoteli by nemala chýbať kúpacia čiapka, froté plášť. Uteráky sa menia každý deň a posteľná bielizeň je vymenená každé dva dni.

Fakultatívnych bodov musí mať 210

Pre Wellness hotel je to 110 bodov a pre Kongres hotel je to 80 bodov

 

Hotel *****

5 hviezdičkový hotel na rozdiel od vyššie spomenutých poskytuje alebo obsahuje nasledovné služby, alebo zariadenie.

Na izbe je k dispozícií klimatizácia, v skrini minimálne 8 vešiakov, štandardne aj froté plášť, pohár na čistenie zubov v hygienickom balení jednorazové papuče. Posteľná bielizeň sa mení každý deň.

Fakultatívnych bodov musí mať 390

Pre Wellness hotel je to 120 bodov a pre Kongres hotel je to 90 bodov.