Dovolenka v Egypte, na čo si dať pozor

Dovolenka v Egypte - rady na cestu

Už o pár dní vás čaká vaša dovolenka v Egypte a keďže nám záleží na tom, aby ste si túto krajinu zamilovali tak ako my v APPLE Travel, pripravili sme pre vás zopár rád.

Veríme, že vám pomôžu a nabudúce sa na nás obrátite pri plánovaní tej ďalšej „egyptskej dovolenky“

    

 

Začneme tou povestnou faraónovou pomstou :)

Nebudeme tu teoretizovať o tom aké baktérie spôsobujú tieto hnačky a kŕče, ale ak sa budete držať našich rád, faraón sa vám na 99% nepomstí :)

Voda v Egypte z vodovodu nie je pitná

Vodu z vodovodu nepijú ani domáci, nie je pravda, že sú na ňu zvyknutí. Aj oni vedia čo sú to zažívacie ťažkosti. Na pitie používajte iba balenú vodu kúpenú buď v obchode alebo v hoteli. Pri kúpe vody v obchode si pre istotu skontrolujte či je vrchnák potiahnutý nepoškodeným obalom.

V kvalitných hoteloch vám takúto vodu dajú zadarmo kedykoľvek počas dňa v lobby bare, stačí si ju iba vypýtať. Samozrejme, neplatí to vo všetkých hoteloch, ale o tom vám určite povie váš delegát na prvej infoschôdzke, ktorá je zväčša nasledujúci deň po prílete.  Zuby si taktiež neumývajte vodou z vodovodu ale balenou vodou – priznávame, že my na toto častokrát zabudneme a nedržíme sa tohto pravidla, ale aj napriek tomu nás žalúdočné problémy obchádzajú

Nepite ľadové nápoje

Využite starú múdrosť egypťanov, ktorí v horúcich dňoch popíjajú teplý čaj alebo kávu. Vedia prečo. Predstavte si, že je 40 stupňov a vy sa z chuti napijete kvalitne vychladeného nápoja, najlepšie ešte s ľadom. Váš organizmus dostane riadny teplotný šok. Ľad v nápojoch radšej úplne vynechajte

Nie preto, že by ho vyrábali z vody z vodovodu ako mnohí čo v Egypte nikdy neboli  tvrdia, ale práve pre ten teplotný šok.

Nemiešajte rôzne jedlá

Určite ten pocit zažijete .. vojdete do jedálne a zrazu neviete čo skôr naložiť na tanier. Každé jedlo vyzerá úžasne a najradšej by ste ochutnali všetko. Potom to zajete napr. melónom (tie sú v Egypte výborné) a zbadáte tie neuveriteľne vyzerajúce torty a zákusky. No nenaložte si že? Pomiešate slané, sladké, kyslé, korenisté .. a váš chudák žalúdok zvyknutý na najviac 2-chodový obed  aj to častokrát len cez víkend sa zrazu zblázni J

Aj keď to všetko máte v rámci all inclusive,  jedzte tak ako ste zvyknutí doma. Nekombinujte jedlá. Sami vieme, že to je ťažké, pretože oči vám budú hovoriť „zjedz všetko“ J

Netestujte klimatizáciu

Prídete na izbu z pláže kde sa niekoľko hodín vyhrievate na slniečku pri teplote v lete asi tak 40 – 45 stupňov a prvé čo urobíte je, že zapnete klimatizáciu na maximálne chladenie. Skúste sa zamyslieť čo to urobí s vašim organizmom. Ak sa vám nepoďakuje zažívacími problémami, určite prechladnete a ochoriete.

Slovenská prevencia nalačno je hlúposť

Možno vás sklameme, ale naozaj vás to neochráni. Taktiež je zbytočné kupovať si na Slovensku akékoľvek lieky proti hnačke a brať ich ako prevenciu. Naše lieky nezaberajú. Taktiež, ak si kúpite lieky proti hnačke v Egypte (Antinal), neberte ich preventívne ale až keď nastane problém. Cena za Antinal sa pohybuje niekde okolo 5 EUR za balenie. Zväčša vám ho predá aj váš delegát. 

V prípade, že aj napriek tomuto všetkému predsa len faraón zatúži po pomste na vás, nečakajte, ale choďte na recepciu alebo zatelefonujte delegátovi a povedzte, že potrebujete lekára. Delegát vás vezme k lekárovi, ktorý má zmluvu s vašou poisťovňou, pripravte si preto potvrdenie o cestovnom poistení ktoré ste dostali v pokynoch z cestovky – bude od vás potrebovať číslo poistenia.

Nemajte žiadne obavy, zdravotníctvo je v Egypte na vysokej úrovni. Po podaní infúzie (infúzia je najúčinnejšia) veľmi rýchlo prejdú všetky ťažkosti a môžete si ďalej užívať svoju dovolenku.

V hoteloch, ktoré sú naozaj kvalitné, používajú iba balenú vodu v kuchyni aj v baroch. Taktiež z nej robia aj ľad, kávu či čaj. Nemôže sa stať, že by použili inú vodu.

 

Ďalej by sme vám radi dali do pozornosti:

Vízová povinnosť

Vstupné vízum musí zaplatiť každá osoba ktorá má svoj pas – aj dieťa do 2 rokov. Sú dve možnosti – zakúpenie víz prostredníctvom CK – po prílete na letisko v Egypte vás budú čakať delegáti, ktorí vám predajú vízum za 28 EUR na osobu a nalepia vám ho do pasu, alebo v stánku označenom BANK VISA po pravej strane od delegátov (navigujú vás tam informačné tabule) si môžete zakúpiť víza samostatne – vyjde vás to o niečo lacnejšie – zväčša okolo 23-25 EUR na osobu (podľa aktuálneho kurzu). Platiť je možné eurom aj dolármi.

V prípade, že ste si vybrali dovolenku do Sharm El Sheikh, víza nie sú potrebné. Platí to však iba v prípade, že nevycestujete mimo Sinajský polostrov, to znamená, že ak máte v pláne výlety mimo Sharm El Sheikh, vízum si zakúpiť musíte. Bližšie informácie vám radi poskytneme, stačí nás kontaktovať.

Imigračná karta

Hneď po prílete do Egypta na letisku ešte pred pasovou kontrolou budete vypĺňať imigračnú kartu – vypisuje ju každá osoba ktorá má vlastný pas (preto si do príručnej batožiny zbaľte pero)

Imigracna_karta_egypt

Doláre alebo Euro?

Je to v podstate jedno, pokojne si na dovolenku môžete vziať eurá. Vezmú vám ich všade. Kurz samozrejme kolíše, ale nepredpokladajme, že by Euro výrazne kleslo.

Bakšiš alebo sprepitné

Určite viete, že v Egypte je sprepitné bežnou praxou. Nie je to samozrejme povinnosťou, ale tak ako u nás keď idete na kávu a ste spokojní s prístupom, patrí sa nechať tringelt, tak aj v Egypte.

Platy egyptských zamestnancov sa pohybujú v priemere okolo 120-150 EUR.

Muži pracujúci v hoteloch živia svoje rodiny – živia svoje matky, sestry, manželky, deti.. Pracujú každý deň aj 14 hodín.  Z vlastnej skúsenosti vieme, že keď 1.deň necháme na posteli upratovačovi 2-5 EUR, odmení sa nám neuveriteľnými výtvormi z uterákov z ktorých sa netešia iba deti ale aj my.

V reštaurácii to platí rovnako. Určite si obľúbite nejakého čašníka, ktorý už o pár dní bude presne vedieť čo máte radi a prinesie vám váš obľúbený drink hneď ako vojdete do reštaurácie.

V dobrých hoteloch si nikto od vás bakšiš pýtať nebude, ale určite ním nepohrdne keď sa mu ním budete chcieť poďakovať J Toto rozhodnutie je samozrejme iba na vás, ale určite vám tie venované drobné spríjemnia váš pobyt J Bežnou praxou v arabských krajinách je, že ak pri prideľovaní izieb na recepcii vložíte do pasu cca 10 €, recepčný sa vám odvďačí tým, že vám dá peknú izbu. Nechceme vás na to nahovárať, ani vám nezaručujeme, že vám vyjdú v ústrety (ale ešte sa nestalo, že by nie) je to preto na rozhodnutí každého z vás.

Kovové eurá v banke nezmenia

Určite sa vám stane, že k vám príde niekto zo zamestnancov, v ruke bude držať kovové eurá a bude ich chcieť zameniť za papierové. Nebojte sa, nechce od vás peniaze J

Pre ich banky akoby nemali mince hodnotu, preto im ich nikto nezamení za egyptské libry, preto takto žiadajú hostí o výmenu za papierové. Popri tomto by sme vás však chceli upozorniť na veľmi veľkú podobnosť mincí – 1 pound a 2 euro. Často sa stane, že medzi mincami čo chcú domáci zameniť sa „zamieša“ aj 1 pound a vy si to ani nevšimnete. Pre predstavu, 2 € má hodnotu 36 takýchto pounov.

                         

Takže ak nedáte pozor, je to pre nich good job :)

Mušle a úlomky koralov do kufra

Kolujú rôzne „zaručené“ spôsoby ako si previezť v batožine suveníry ktoré nájdete v Červenom mori ako mušle alebo úlomky koralov. Chceme vás len upozorniť na to, že vývoz je prísne kontrolovaný a zakázaný. Na letisku je zvlášť kontrola batožiny práve na mušle a koraly, preto neriskujte zbytočné problémy a nie zrovna nízku pokutu.

Zjednávanie cien

Egypt je krajinou obchodníkov a zjednávania. Zjednáva sa takmer všade. Ceny sú umelo nadhodené a často sa svojou šikovnosťou dostanete aj na tretinovú cenu ako bola pôvodne. Zásadou je, že ak o nejaký tovar nemáte vôbec záujem, ani nezjednávajte.

Čo sa oplatí kúpiť

Výborný je ibištekový čaj – alebo Karkade v Egypte - dostanete ho v takmer každom obchode. Jediná vec na čo si dať pozor, je že menej kvalitný je veľmi rozdrvený čaj, kvalitný zo Sudánu  je ten s veľkými sušenými kvetmi. Na pohľad to spoznáte. Dobrá cena kvalitného ibištekového sypaného čaju je cca 5 EUR za pol kilové balenie. U nás ho kúpite v cene okolo 10 EUR za pol kila v oveľa nižšej kvalite.

Oleje, krémy a parfémy – Egypt je najväčším výrobcom parfumovaných olejov pre Francúzsky parfumerský priemysel. Všetky parfémy sa vyrábajú práve z ich olejov.

Koreniny – neskutočné množstvo korenín za ceny ktoré sú u nás oveľa vyššie. Napr. sme kúpili šafrán takmer pol kila za 15 euro. Pre porovnanie u nás je dobrá cena šafránu okolo 7 EUR za 0,05 kg

Výlety

Určite vám chceme dať do pozornosti výlety – absolvovali sme všetky, niektoré aj niekoľkokrát J

Radi by sme ešte upozornili na to, že sa stretnete s miestnymi ktorí vás budú lákať na rôzne výlety – sú presvedčiví, ale dajte pozor na to, že sú to obchodníci, takže vedia pekne rozprávať o tom čo s nimi zažijete, ale nemusí to byť vôbec tak. Okrem toho, že môžete byť sklamaní, v prípade, že sa vám na takomto výlete nedajbože stane úraz, vaša poisťovňa nebude akceptovať to, že ste absolvovali výlet mimo oficiálnych delegátov alebo sprievodcov.

Zväčša totižto takýto predajcovia výletov nemajú na vykonávanie tejto činnosti oprávnenie a polícia robí často kontroly áut ktorými prevážajú turistov. Preto sa radšej obráťte s výletmi na delegáta. V prípade, že chcete doporučiť výlety, pokojne nám napíšte.

Taxíky

Taxíkov je v Egypte veľmi veľa. Je to najjednoduchšia doprava ako sa dostať z rezortu do centra. Cena samozrejme závisí od vzdialenosti hotela, ale o tom vám určite povie delegát.

Sú taxíky tzv. hotelové – tie sú o dosť drahšie a taxíky ktoré si mávnutím ruky zastavíte kdekoľvek pri ceste. Vždy si dohodnite cenu vopred – hneď ako otvoríte dvere a až keď súhlasí, až potom nastúpte do taxíka. Odfoťte alebo si zapamätajte číslo taxíka – majú ho na predných dverách. Je to dôležité keby došlo k nedorozumeniu a bolo by treba identifikovať taxikára. Sumu na ktorej ste sa dohodli majte vopred pripravenú – najlepšie v presnej hodnote aby vám nemuseli vydávať, pretože vám vydať „zásadne nemajú“ J  Zaplaťte mu však až keď vás dovezie kam chcete. Overíte si to najlepšie názvom hotela ktorý ste mu povedali.

Ak si chcete pozrieť úplné centrum Hurghady kde je najviac obchodov s najlepšími cenami, stačí taxikárovi povedať že chcete ísť k hotelu SEA GULL. Leží takmer v strede a je jedno na ktorú stranu ulice sa vydáte. V centre je bezpečno a užijete si tú pravú egyptskú atmosféru.

Ak túžite po novšom centre ktoré je krajšie vybudované a nie je tam až taký ruch, nechajte sa doviezť pred hotel SIVA GRAND BEACH.

To by bolo všetko k tomu aby ste mali krásnu dovolenku v Egypte, nezabúdajme však na to, že arabské krajiny majú úplne inú kultúru ako Európa, preto si všímajte radšej to pekné a odlišnosti v kultúrach akceptujte. Oni sú tam doma J

 

Prajeme vám nádhernú dovolenku plnú krásnych zážitkov a šťastnú cestu.

Dobré hotely v Egypte nájdete TU

 

                                                                                                                                                                   APPLE Travel

                                                                                                                                                        Váš partner na každú dovolenku